08:36

Tort urodzinowy

Tort urodzinowy 🎂 biszkopt przełożony kremem śmietankowym i wykończony kremem maślanym. Poniżej zamieszczam przepis wraz z kilkoma uwagami 😊





Składniki:


Biszkopt (2 foremki o średnicy 24cm➔ 4-5 warstw biszkoptu):
10 jajek
1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
1 i 1/2 szklanki cukru
różowy barwnik spożywczy

Krem śmietankowy:
600ml schłodzonej śmietany kremówki
2-3 łyżki cukru pudru


Krem maślany na bezie szwajcarskiej:
600g miękkiego, pokrojonego na małe kawałki masła
200g białek dużych jajek (ok. 8 sztuk)

400g cukru drobnego
1/2 łyżeczki cream of tartar
szczypta soli

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
różowy barwnik spożywczy


Przygotowanie:

Biszkopt. Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania biszkoptu powinny być w temperaturze pokojowej. Białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania, nie przerywając  miksowania, stopniowo dosypujemy cukier. Nadal ubijamy i po kolei dodajemy żółtka. Do tak przygotowanej masy jajecznej przesiewamy mąkę i bardzo delikatnie drewnianą szpatułką mieszamy wszystkie składniki aż do połączenia. Jeśli chcemy uzyskać 2 odcienie różu, rozdzielamy ciasto do 2 misek, do których dodajemy mniejszą i większą ilość różowego barwnika i delikatnie mieszamy tak, by uzyskać jednolite kolory. Ciasto mamy przygotowane, więc umieszczamy je w tortownicy, wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Biszkopt pieczemy przez około 35-40 minut w temperaturze 160⁰-170⁰ góra i dół. Gorące ciasta wyjmujemy z piekarnika i z kilkudziesięciu centymetrów upuszczamy je na blat kuchenny. Formę przekręcamy do góry nogami i pozostawiamy tak do przestygnięcia. Następnie ponownie odwracamy formę i wyjmujemy ciasto. Krem śmietankowy. Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy cukier puder i jeszcze chwilę mieszamy. Blaty biszkoptu przecinamy na 2 lub 3 części, po czym nasączamy je przygotowanym ponczem z wody, cytryny, cukru i rumu. Blaty przekładamy ubitą śmietaną i odstawiamy do lodówki. W tym czasie przygotowujemy krem maślany. Białka umieszczamy w misce miksera wraz ze szczyptą soli. W garnku zagotowujemy wodę i ustawiamy na nim miskę z białkami, które chwilę ubijamy w wodnej kąpieli. Dosypujemy cukru i ubijamy trzepaczką do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Jeśli białka z cukrem zbyt mocno się zagrzały, odstawiamy je na chwilę do przestygnięcia. Misę z masą umieszczamy w mikserze, dodajemy do niej cream of tartar i końcówką do ubijania białek ubijamy około 10 minut, aż masa będzie gęsta i zimna. Zmieniamy końcówkę miksera na mieszającą i cały czas miksując, stopniowo dodajemy masło. Może się zdarzyć, że po jakimś czasie miksowania masa będzie wyglądała jak zważona, ale po kilku minutach dalszego miksowania krem zgęstnieje i będzie gotowy.


Ozdobienie tortu:

Przygotowujemy 3 kolory masy:
➤ kremową do cienkiego posmarowania całego tortu i ozdobienia wierzchu (tej masy będziemy potrzebowali najwięcej);

➤ jasnoróżową do górnego rzędu;
➤ ciemnoróżową do najniższej warstwy.
Z przygotowanego kremu odkładamy połowę do osobnej miseczki i odstawiamy. Do reszty kremu dodajemy odrobinę barwnika i krótko miksujemy, by uzyskać jednolity kolor.  Połowę jasnoróżowego kremu przekładamy do osobnej miseczki, a do połowy dodajemy jeszcze odrobinę różowego barwnika, by uzyskać nieco ciemniejszy kolor i ponownie miksujemy. Następnie cienko smarujemy wierzch i boki tortu kremem bez barwnika. Zdobienie zaczynamy od najniższej warstwy. Rękaw cukierniczy napełniamy ciemnoróżowym kremem i wyciskamy dookoła róże. Podobnie z masą jasnoróżową i kremową. Tort wkładamy do lodówki, a około 20-30 minut przed jedzeniem wyjmujemy go z lodówki, by róże były miękkie, ponieważ w lodówce stwardnieją jak masło.



Porady do kremu maślanego:

✔ jajka muszą być porządnie ubite;
✔ masło powinno być bardzo miękkie;
✔ użyć cream of tartar;
✔ przepis podstawowy na krem maślany na bezie szwajcarskiej (swiss meringue buttercream) opiera się na proporcjach➔ 1:2:3, tj. na 100g białek potrzebujemy 200g cukru i 300g masła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Słodka spiżarnia , Blogger